Forfattere i nyere dansk børnelitteratur
Af Torben weinreich
Unik indføring i tidens største børnelitterære forfatterskaber
Fire store forfatterskaber
Dansk børnelitteratur har i disse år mange store forfatterskaber at byde på. Et fremragende indblik i nogle af samtidens allerstørste børnebogsforfattere byder professor Torben Weinreich på, i bogen ”Forfattere i nyere dansk børnelitteratur” på forlaget Høst & Søn. I bogen beskriver den tidligere leder, af det netop nedlagte Center for Dansk Børnelitteratur, især fire store forfatterskaber indgående: Bent Haller, Cecilie Eken, Kim Fupz Aakeson og Bjarne Reuter. Ud over disse forfattere omtales Louis Jensen, Hanne Kvist, Oskar K., Christina Hesselholdt, Jesper Wong-Sung og desuden yderligere en halv snes andre forfattere kort.
Kendte og veletablerede navne
I et længere efterskrift redegør Torben Weinreich for de kriterier, der ligger bag hans valg af forfattere. For Torben Weinreich har denne gang søgt at fokusere på de allermest veletablerede navne indenfor børnelitteraturen idet, de fire kriterier, udvælgelsen af forfattere, der behandles i bogen er følgende: 1) Forfatteren skal være nulevende, 2) Forfatteren skal være aktivt skrivende, 3) Forfatteren skal kunne siges at have et forfatterskab - det vil sige have udgivet flere børnelitterære titler, og endelig 4) Forfatterskabet skal have en vis kvalitet.
Levende og let formidling
Essensen af disse fire kriterier bliver en lille liste på fire forfatterskaber: Bent Haller, Cecilie Eken, Kim Fupz Aakeson og Bjarne Reuter. Alle er de uhyre produktive i deres forfatterskaber, og dermed er der nok at tage fat på for den altid omhyggelige Torben Weinreich. I bogen bliver de med særdeles stort overblik, fin grundighed og imponerende indsigt gennemgået kronologisk. Forfatternes bøger og anden tekst bliver vurderet med engagement. Torben Weinreich formidler levende og let på trods af den substans, der kendetegner det faglige indhold i Forfattere i nyere dansk børnelitteratur. Formidlingen af de fire forfatteres mange, mange bøger bliver aldrig bare til én stor strøm af sød musik. Tværtimod er Torben Weinreich kritisk og præcis i sine beskrivelser, så det som forældre, pædagog, bibliotekar eller lærer vil være et godt værktøj i forhold til at finde egnede bøger i mangt en forskellig sammenhæng.
Forfattere versus fortællere
I bogens sidste korte kapitel - efterskriftet - inddrager Torben Weinreich en række vigtige børnebogsforfattere, der ikke fandt egentlig plads til i bogen, men som måske stemmer mere overens med titlens lovende nyere. Her får vi lov om end kort at høre om forfatterne Louis Jensen, Hanne Kvist, Oskar K., Christina Hesselholdt og Jesper Wong-Sung. Disse fremstillinger er ganske korte og tjener alene til at give en generel introduktion til forfatterskaberne. Ganske interessant er det at læse, om end kort, om forfattere versus fortællere i samme kapitel. Her hører vi således Weinreich forklare, hvorfor fortællere ikke er medtaget i bogen. Disse udfolder sig i ”lange, episke stræk, som vi kender det fra de senere årtiers fantasy- og eventyrromaner”. Blandt de mange fortællere, der sorteres fra er Lars-Henrik Olsen, Josefine Ottesen, Dennis Jürgensen, Bodil Bredsdorff, Kenneth Bøgh Andersen, Lene, Kaaberbøl og Cecil Bødker.
Lettere misvisende titel
Bogen burde efter min bedste overbevisning hedde Udvalgte forfattere i nyere dansk børnelitteratur eller måske Store forfattere i nyere dansk børnelitteratur. På den måde ville det være åbenbart for enhver, at dette er et værk, der primært beskæftiger sig med få af samtidens forfattere i dansk børnelitteratur. Titlen kan nemt forstås i retning af, at vi her får en overordnet gennemgang af de forfattere, der tegner den nyere børnelitteratur.
Klart anbefalelsesværdigt værk!
”Forfattere i nyere dansk børnelitteratur” lader sig med stor fornøjelse læse fra ende til anden, ligesom man kan læse de enkelte forfatterskaber hver for sig. Bogen kan naturligvis bruges i diverse faglige sammenhænge. Men bogen er imidlertid er også yderst velegnet og fin som inspirationsbog til den voksne, der gerne vil have ny input til oplæsningsbøger eller hjælpe sit barn med forslag til gode, gedigne selvlæsningsbøger. Værket kan også bruges med stor fordel, når der skal skrives opgaver om et af de fire forfatterskaber i skolen eller på gymnasiet – eller blot en af de mange, mange bøger de fire forfattere har læst. Da er det oplagt at søge viden og bruge bogen som et godt redskab til at forstå de fire forfattere, bogen især belyser. Som forælder vil man udmærket kunne formidle bogens budskaber videre til skolebørn eller hjælpe børn i de største klasser med at læse i bogen selv. Læsning af bogen vil desuden bibringe en øget forståelse og indsigt i børnelitteraturens udvikling de seneste mange år. Bogen peger på nogle udviklingstendenser i det børnelitterære landskab igennem de eksempler, der belyses i kraft af de fire forfatterskaber. Torben Weinreich er en fantastisk kapacitet på området, og det bærer bogen naturligvis præg af. Som læser nyder man godt af forfatterens umådelig store viden, når forfatteren eksempelvis trækker tråde til andre børnelitterære forfatterskaber. ”Forfattere i nyere dansk børnelitteratur” er både unik underholdning og et fabelagtig fagligt værktøj.

|